Subscribe to newsletter

  Na co warto zwracać uwagę kupując świece? Dla jednych liczy się zapach, dla innych wygląd. Ale w świecy najważniejszy jest jej skład! Coraz większym zainteresowaniem cieszą się świece sojowe – są modne czy faktycznie lepsze od parafinowych?

  Jeszcze nie tak dawno rozpalałam w moim domu świeczki i po prostu cieszyłam się ich blaskiem. Wybierając je w sklepie, kierowałam się tym, żeby kolor pasował do wnętrza lub okazji – świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. Miałam pełną szafę tanich świeczek w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach i zero refleksji na temat tego, że są wyprodukowane z parafiny.
  Zaskakujące dla mnie samej jest to, że od wielu lat mam świadomość, jakie znaczenie dla zdrowia i samopoczucia ma ekologiczne, dobrej jakości jedzenie. Jak na nasz organizm wpływa oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. A dopiero dwa lata temu, uświadomiłam sobie, że mój ulubiony blask może szkodzić mnie i mojej rodzinie.

  Zanieczyszczone powietrze w domu a świece.

  Kilka lat temu zaczęło się głośno mówić w Polsce o smogu. Ponieważ urodziłam się i większość życia mieszkałam w Warszawie, świadomość skażonego powietrza miałam znacznie wcześniej. Widok mojego miasta, przykrytego szarą, trującą czapą, zawsze powodował u mnie smutek i niepokój.

  Jakie było moje zdziwienie, kiedy przeczytałam, że palące się parafinowe świece również są źródłem chemicznych zanieczyszczeń. Paląca się parafina, która produkowana jest najczęściej z ropy naftowej, wytwarza formaldehyd, toluen, benzol i inne szkodliwe substancje. Jakby tego było mało, parafina używana do wyrobu świec często jest bielona syntetycznie lub barwiona – oczywiście również poprzez dodawanie chemicznych barwników. A pachnące świece parafinowe dodatkowo są aromatyzowane. Cała ta chemiczna mieszanka, podgrzewana i spalana, unosi się w pomieszczeniu! Jeśli z obawy przed smogiem szczelnie zamykamy okna, rzadko wietrzymy mieszkanie i do tego palimy dużo parafinowych świec, sami sobie wytwarzamy równie szkodliwy dla zdrowia smog w domu. Na szczęście z nim możemy poradzić sobie znacznie łatwiej niż z tym, zawieszonym w powietrzu atmosferycznym.

  ZALETY NATURALNYCH ŚWIEC SOJOWYCH.

  Zdecydowanie zdrowszym i bezpieczniejszym dla zdrowia odpowiednikiem parafiny są naturalne woski: sojowy, pszczeli, kokosowy, jak również wykorzystywany do produkcji świec, rzepakowy i palmowy. Szczególnie wosk sojowy, wytwarzany z oleju ziaren soi, cieszy się dużym powodzeniem u osób, które preferują zdrowy tryb życia i dbają o środowisko naturalne.
  Podczas spalania, wosk sojowy nie zanieczyszcza powietrza, nie wydziela toksycznych substancji i wytwarza jedynie niewielkie ilości dwutlenku węgla. Jest również przyjazny dla środowiska – biodegradowalny i wegański.
  Na jakość świecy sojowej wypływa także knot. Może dopełnić walorów naturalnego wosku albo wszystko zepsuć. O ile knot jest naturalny, bawełniany, możesz być spokojna. Nie rzadko jednak, knoty bawełniane są impregnowane w parafinie lub stearynie.

  Dlatego, bezpowrotnie pozbyłam się parafiny z mojego domu ale pozostawiłam w nim blask, tym razem naturalnych świec sojowych. Poszłam nawet o krok dalej i stworzyłam własną markę świec You are the light. Naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia i środowiska. Z wosku sojowego, wyłącznie bawełnianych, niebielonych knotów i z dodatkiem francuskich olejków, stworzonych z naturalnych komponentów.

  Świece sojowe w moim domu zachwycają już nie tylko blaskiem płomienia ale też wyglądem. Otulają zapachem i koją duszę.